Kataloglar

Kurumsal Katalog

 

 

M.I.C.E Katalog

Back to top
Image Alt

Dream Incentive

Uçak Bileti Alımlarında Acente Fonksiyonu

Ben ilk defa uçağa 30 yaşında bindim. Bunda biraz uçak korkum biraz da sektörün son 10 yılda aldığı müthiş ivmenin sağladığı kolaylıkların iş hayatına girmesini anca yakalayabilmem.

Eskiden uçanlar da, uçak bileti satanlar da üst gelir grubunun mensupları olduğu kabul edilirdi. Sektör büyüdükçe, sağladığı kolaylıklar sayesinde yolculuklarında uçak kullanan yolcu sayısının artmasına, Sayı arttıkça da diğer sektörlerin uçak sektörüne yatırım yapmasına; ve sonuç olarak birbirini destekledikçe de sektör şu anki haline geldi. Neredeyse her şehre yapılan hava limanları da olunca neredeyse ülkede ki herkes en az bir kere uçağa bindi.

Sektör daha yeni başlamış ve bilet kesenler de, bilet acenteleri de özel, bilgili ve kazançlarının iyi olduğu dönemlerden bu zamana söz konusu kesimin değeri de eskisi kadar olmadı. Büyük kitaplardan mil hesabı yaparak, mil artırımını göz önüne alarak, bazı manüel ekipmanlar kullanıp dakikalar harcanan bilet kesiminden, insanların cep telefonu uygulamalarından saniyeler içinde uygun fiyata bilet almalarına dönüşüm sektör büyümesine paralel çok çabuk oldu. O eski biletçilerin yerine de bilgisayar bilgisi bizim jenerasyona göre çok daha iyi olan yeni nesil daha uygun ücretler ile iş gücü olmaya başladı.

Tüm bunlara rağmen bilet satan acenteler pazar payı çok da düşmesine rağmen toplam satılan bilet sayısının da katlarca artması ile faaliyetlerine devam ediyor.

Kimler hala ve neden acenteleri tercih ediyor?

Özellikle bilet alımları yoğun olan özel sektör firmaları tercih etmelerinin sebepleri ?

Öncelikle zamandan tasarruf yapılması; Sizin yerinize sizin istediğiniz kıstaslarda arama yapıp satın alma hakkı.

Rezervasyon yapma hakkı; Her uçak firması en azından kısa bir süre de olsa acentelere ücretsiz rezervasyon yapma hakkı sunar, sonuç olarak fiyat sabitlemesi ile düşünme imkanını firmalarına sunar.

Aynı gün iptal şansı; gece güncellemesine kadar yapılan tüm rezervasyonları (promosyon dahil) cezasız bir şekilde iptal etme imkanını sunar.

İptal ve değişikliklerde saatlerce süren telefon görüşmesi ve sonunda kredi kartı ekstrelerinin kontrolü gibi sıkıcı konulardan kurtulma; acenteler ile çalışma yapan kurumsal hizmetler departmanı için bu süreç sadece 5 dakika sürer. 3 dakika hal hatır sorma 2 dakika pnr  verip “iptal edelim ” demek ve sonucu almak.

Muhasebeleştirme kolaylığı; Ekibinizden herhangi birinin yapacağı seyahat için alacağınız uçak bileti, otel rezervasyonu, araç kiralama faturalarını ayrı ayrı alıp, ödemeler yapmaktansa  tek fatura alıp, ödemenizi toplu yapma şansı verir.

İşte bu ve daha birçok sebepten dolayı firmalar uçak biletlerini Kurumsal hizmetler sunan, dertlerini bilen ve çözüm üreten acentelerden almaya hala devam ediyorlar.

Kurumsal hizmetler veren acenteler sizin dostunuz olmaya, maliyetlerinizi gözetmeye hazırlar, doğru acenteyi seçmek sizin elinizde..