Kataloglar

Kurumsal Katalog

 

 

M.I.C.E Katalog

Back to top
Image Alt

Dream Incentive

Koronavirus’ün (Covid-19) İş Turizmine Etkisi

2019 yılının son günlerinde Çin’de ortaya çıkan Covid-19 isimli virüs maalesef tüm Dünya ülkelerinde  başta sağlık olmak üzere;  sosyoloji , antropoloji  ve ekonomi alanlarında da büyük değişime yol açacağına  eminim kimse ihtimal  vermemiştir. En küçük varlık olan insanlardan, şirketlere ve daha da önemlisi devlet politikalarının önceliklerine kadar  yöntemlerinin  ve anlayışlarının değişmesi beklenmektedir.

Sektörümüz; yeni trendleri inceleyerek bunları özellikle insani bakış açısı ile şirketlerin gelecek dönem politikaları ile motive etmeyi , bir amaca yöneltmeyi  ve bu sefer yeni dünya düzeni ile yorumlayarak ilerlemek için hazır mı? Bunun ile birlikte sektör bu yeni bakış açıları ile çalışmaya yeterince hazırlanabildi mi?

İş dünyasının yeni dönemde hammadde ve pazar arayışları içerisinde olacağı aşikar olup, hangi ülkenin ne zaman ve ne kadar hasarla bu illetten kurtulup, oyuna ne zaman döneceği ise gizemini korumaktadır. Bu durum  fuarların yeniden önem kazanıp, öncelikli sektörlerin var olan ve  yeni fuarlarda nasıl daha etkili ve sonuç odaklı olabileceklerini öngörmek , üretimlerin yavaşladığı, kapasitelerin atıllaştığı  ve beyaz yakalıların ofis ve/veya evlerine hapis olduğu  bu dönemde genel durum değerlendirmesi yapmak  için önemli bir konu olduğunu düşünmekteyiz.

Bazı ülkelerin liderliğinde olan sektörlerin el değiştirmesi de bu dönemde görülmesi beklenmektedir. Alışılmış ticari  hayata daha geç dönüş yapacak olan ülkelerin sektör lideri  şirketleri lider sektörlerini kaybetme riskine verecekleri refleksleri hazırladılar mı? Belki genel merkez değişikliği belki üretim yeri ve planı  değişiklikleri ile sektörün as oyunculuğuna devam etme şanslarını sonuna kadar kullanmaya çalışacaklardır. Özellikle deniz yolu ile ihracat yapan firmaların kullandıkları limanların bu virüsten kurtulma hızı bile bu sektörel değişiklere yol açabilecekken acaba gerçekten hazır mıyız?

Amerika Birleşik Devletleri gibi süper güç konumundaki bir ülke  Covid-19 virüsünden en çok etkilenen ülke olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda  dünyanın tedarikçiliği rolünden, tüketici pozisyonuna düştüğü an itibari ile  yukarıda yazılanların olamayacağını hala düşünebilir misiniz?

Peki üretici olmayan sektör olarak biz neler yapmalıyız? İçerisinde bulunduğumuz sağlığa dayalı sosyoekonomik krizden nasıl avantajlı çıkmalıyız?  Öncelikle firmalarımızın standart olarak kullandığı uçak biletleri ve iş seyahatlerinde konaklama yaptığı otellerden bahsetmemiz gerekmektedir.

Her firmanın belirli parkurları ve gittikleri destinasyonlarda belirli konaklama yerleri bulunmaktaydı. Bunların değişmesi ve yeni hava yolları üyelikleri için başvurular gerekebilir. Konaklama tercihlerinde şehir merkezinden daha sakin noktalara ve nispeten oda sayıları düşük oteller tercihi olacaktır. Bu şartları sağlayan bazı zincir oteller için de üyelik şartları ekiplerimizce araştırılmaktadır.

Fuar Organizasyonlarında ;  sektörün son zamanlarda evrilmesi gibi B2B tabanlı fuarlar daha çok tercih edilmek ile beraber, yeni destinasyonlarda yeni fuarlar görmek mümkün olacaktır. Türkiye’de fuarlar konusunda ön planda olacak ülkelerden biri olması beklenmektedir. Fuar firmaları şimdiden bazı sektörler ile ilgili çalışmalara başlaması gerekmektedir. Çok fazla fuar seçeneği olacağından büyük metrekareli fuarlardansa küçük stantların kurulduğu fuarlar tercih sebebi olacaktır.

Motivasyon toplantıları konusunda; öncelikli olarak şirketlerin çalışanlarının tekrar iş dünyasına adapte olabilmesi için bazı etkinlikler planlaması gerekmektedir. Bu bir hafta sonu pikniği de olabilir, yeni amaç ve durumları anlatacak şekilde bir otelde toplanarak iki gün içinde toplantı ve eğlencenin olduğu bir organizasyonda olabilir. Bu tip toplantılar şirketin hala güçlü bir şekilde yeni döneme hazır olduğunu ve ekibini de aynı hedefe motive edebileceği organizasyonlar olacaktır. Hızlı bir şekilde yola çıkan firmalar yeni köşe taşları oluşturmakta önemli bir avantaj sağlayacağı muhakkaktır.

Vizyon ve kota toplantılarında ise yıl sonunun bekleneceği muhakkaktır. Bununla beraber kota yenilemeleri ve yeni hedef toplantıları da münferit olarak yapılması beklenmektedir.

Bu toplantıların yapılacağı yerler olarak yurt dışı seçenekleri bu yıl için kapalı gözükmektedir. Otellerde tek müşteri olabilecekleri seçimler firmalar için değerlendirilmeli ve avantaj olarak kullanılmalıdır. Güvenlik ve hijyen konuları sebebi ile 5 yıldızlı ve belli bir hizmet anlayışının olduğu tesisler avantajlı olarak gözüküyor. Temmuz ayının 2. yarısına kadar açılması beklenmeyen tatil amaçlı rezervasyonlar sebebi ile bu dönemde fiyatların normal yılların Mart ve Nisan ayları fiyat aralığında bulunabileceği gözükmektedir.

Sektörümüzün daha da önemli bir rol aldığı 2020 yılının kalan döneminde, büyük ekonomik savaşlarda yer alacak firmalarımızın destekçisi olma görevini üstlenmesi gerekmektedir. Bunu yaparken de en önemli detay olarak personel kalitesinden kaybetmemeli ve bunu koruyabilmek için devamlı olarak sektörel bilgi toplamalı, partnerleri ile çalışmalar yapmalı, yeni trendler ve etkinlik çalışmaları hazırlamalıdır.

Hepimiz için sıkıntılı başlayan 2020 yılının ikinci yarısında ibreyi tersine çevirebilmek dileği ile Dream Incentive olarak her zaman ve her koşulda sizlerin yanınızda olduğumuzu siz değerli müşterilerimize , çözüm ortaklarımıza ve kamuoyuna  arz ederiz.